Zábranský Zdeněk - foto

Zdravím všechny příznivce fotografie, tyto stránky vznikly protože mne fotografie a vše spojené s ní prostě baví a prostřednictvím těchto webovek vám možná přinesu zajímavé informace o dění v této již více než 150 let staré technice. Vstupte dál jste vítáni!

Něco pro profesionály

Autorizovaný prodejce PENTAX

FOTO SaM

klub příznivců PENTAXu

Klub Příznivců PENTAXu

Fotorozcestník

Užitečné

J.B.Art

Rámování obrazů a výtvarné potřeby Uh. Brod

Kalendář

Jiní o mně

Zdeněk Zábranský – Fotograf Horňácka

 
Je-li něco k vidění a každý to vidí, je to vnímání. Není-li nic k vidění a vy to přece vidíte, je to poezie. Jestli dokážete pomocí kamery, aby to viděli i jiní – pak je to fotografie.“
                                                                                                      Ernst Haas (Magnum)
 
            Kdo navštívil 45. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, mohl shlédnout výstavu fotografií, která si kladla za cíl představit slavnosti v uplynulých ročnících. Různí autoři, kteří se ani vzájemně neznali, zapůjčili svoje snímky k výstavě. Mezi převážně barevnými záběry měly vyjímečné postavení černobílé fotografie Zdenka Zábranského (1962) z Uherského Brodu. Ta vyjímečnost, nebyla dána jenom volbou černobílého materiálu, ale především vystižením hloubky námětu. Barva působila příliš naturalisticky a to co lze vyjádřit jednoduše a přímočaře popisuje složitým způsobem. Všechny jeho snímky jsou ručně zpracované v domácí temné komoře a na kvalitě výsledné fotografie je to znát. Zábranský je autodidakt a fotografuje neprofesionálně více než patnáct let. Používá jak kinofilmové zrcadlovky, tak středoformátové kamery. S tajemstvím fotografie se seznámil ve fotokroužku při Domě kultury v Uherském Brodě. Za tu dobu vytvořil řadu snímků, které řadí podle témat do souborů. Velká většina volné tvorby pochází z okolí Javorníka a Velké nad Veličkou. K některým tématům se po čase vrací a vytváří tak ucelený soubor prostředí, které mu učarovalo. Ty záběry by nešly udělat, kdyby si k nim nevytvořil autor citový vztah. Sociálně laděné portréty a dokumenty zaujmou svou hloubkou při zachování jednoduché kompozice. Autor se dělí s divákem o to co je pro mnohé lidi v záplavě všednosti nepostřehnutelné. Je to tajemství, úděl a osobní postoj člověka k životu, který se každý den stará o svoji obživu, tradičním způsobem obdělávání půdy. Právě tak jak to dělali jejich předkové. V tomhle tématu Zábranský připomíná známého slovenského fotografa Martina Martinčeka, který se tématem starých lidí zajímal v šedesátých letech minulého století v trochu odlišném, ale dosti podobném slovenském prostředí.
Návštěvníci výstavy mohli vidět snímky ze souboru Horňácké slavnosti (1993 – 2001) a Lidé z Javorníka (1993 – 1999). Některé snímky byly oceněny na celostátní soutěži věnované životnímu prostředí Týká se to také tebe. V letech 1992, 1993 a 1999 získal druhé a třetí místa.
            „Naše konání je neopakovatelné. Snažím se abych konal ve jménu této neopakovatelnosti okamžiku,“ říká ke svým fotografiím Zábranský. Během roku 2002 bylo možno jeho práce vidět na společné výstavě v Uherském Brodě, Slavičíně a Filipově údolí. První zahraniční výstavní premiéru by si měl odbýt v létě 2003 v Holandském Naardenu, kde bude vystavovat společně s Liborem Velanem. Od roku 2001 je Zábranský členem Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí, kde pracuje ve fotografické sekci.
 
 Text a foto: Libor Velan
Autor je studentem výtvarné fotografie na Lidové konzervatoři v Ostravě

 
" Naše konání je neopakovatelné. Snažím se proto abych konal ve jménu této neopakovatelnosti okamžiků"